Demonstration of idokan yoshin-ryu jujutsu and karate in Strzyżów, March 11, 2011

Pokaz idokan yoshin-ryu jujutsu i karate w Strzyżowie, 11. marca 2011

Otwarty Turniej o XII Puchar Idokan Polska i Mistrzostwo Podkarpacia

- OTK JUJUTSU w Rzeszowie.

21 października 2006 w Rzeszowie odbył się Otwarty Turniej Jujutsu o XII Puchar Idokan Polska i Mistrzostwo Podkarpacia w randze OTK. Turniejowi przeprowadzonemu na hali PTS "Walter" patronował Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Zawodnicy SIP osiągnęli znakomite wyniki. W konkurencji technicznej duo-system mężczyzn złote medale zdobyła para Adam Hajduk i Wojciech Ziobro ze Strzyżowa. Podobnie w konkurencji mieszanej (mixed) - para Paweł Szlachta i Małgorzata Kułak. W walkach (fighting) - kobiety zdobyły kolejne dwa złote krążki: w kategorii do 55 kg - Małgorzata Kułak, i do 62 - Danuta Strzępek (obydwie Idokan Rzeszów, sekcja Strzyżów).

W konkurencji mężczyzn I m. w kategorii 69 kg - zajął Wojciech Ziobro. W kat. -77 kg - I m. uzyskał Tomasz Szlachta (Strzyżów), który wygrał w finale z innym reprezentantem SIP Pawłem Krupą z Rzeszowa. W wadze - 85 kg I miejsce zdobył Dawid Lewandowski (Idokan Tarnów), a debiutujący w tych zawodach Konrad Wilusz ze Strzyżowa był drugi. Wagę - 94 kg wygrał Paweł Szlachta, pokonując w walce o złoto kolegę z sekcji Adama Hajduka. Tytuł "Najlepszy technik zawodów" przyznany został Tomaszowi Szlachcie (Idokan Rzeszów, sekcja w Strzyżowie), który odniósł wszystkie zwycięstwa przez przewagę techniczną.

W klasyfikacji drużynowej wyszedł następujący wynik:

I - Idokan Rzeszów (trener Wojciech J. Cynarski, 6 dan);

II - Idokan Tarnów (trener Stanisław Cynarski, 7 dan);

III - KS "Polonia" Rzeszów (trener Piotr Ziemiński, 1 kyu).

Tytułowy dwunasty Puchar Idokan Polska dla najlepszej drużyny przypadł więc Rzeszowskiemu Ośrodkowi "Dojo Budokan" Stowarzyszenia Idokan Polska (w skrócie: Idokan Rzeszów), na który to sukces zapracowali moi uczniowie z sekcji w Rzeszowie i Strzyżowie. Medale wręczał posiadacz najwyższego w makroregionie południowo-wschodnim stopnia mistrzowskiego w japońskich sztukach walki - shihan Stanisław Cynarski (7 dan w aiki-jujutsu).

Zawodnicy Idokan Rzeszów zdobyli łącznie 10 złotych krążków, nie licząc innych medali i miejsc punktowanych, oraz wspaniały 12. Puchar Idokan Polska i tytuł Mistrzów Podkarpacia w jujutsu.

Miała także miejsce wyjątkowa uroczystość wręczenia (po raz pierwszy w Polsce) stopni mistrzowskich w bujutsu ido - medycynie sztuk walki, co jest składową kompletnych systemów klasycznych japońskich dróg budo. Stopnie mistrzowskie przyznane przez Kolegium Dan Stowarzyszenia Idokan Polska (SIP) otrzymali:

1) Prof. dr med. Helmut Kogel z Uniwersytetu w Ulm (członek międzynarodowej Komisji Badań Naukowych SIP;

2) Lekarz medycyny Bogusław Zabrzycki ze Strzyżowa (wielokrotny lekarz zawodów organizowanych przez SIP)

3) Prof. dr hab. med. Ryszard Cieślik (przez 6 lat współpracownik, recenzent i członek Rady Naukowej wydawanego przez SIP Rocznika Naukowego "Ido - Ruch dla Kultury / Movement for Culture"). Zmarłemu niedawno profesorowi UR i dziekanowi Wydziału Medycznego przyznano 1 dan ido honoris causa.

Ponadto certyfikat na stopień techniczny 1 dan w jujutsu odebrał wyróżniający się zawodnik SIP - Paweł Szlachta ze Strzyżowa.

Z ostatniej chwili: Paweł Szlachta reprezentował SIP 16 grudnia 2006 w Pucharze Polski seniorów w Mysłowicach. Po dobrych walkach uzyskał brązowy medal - III miejsce w kategorii do 94 kg.

Tekst: Elżbieta Cynarska, Wojciech J. Cynarski

Turniej o Puchar Idokanu 2001 w Strzyżowie.